Tuto větu slyšel jistě nejeden z finančních nebo investičních poradců. Potenciální klient mu na schůzce sdělil, že preferuje raději investice do něčeho hmatatelného a že koupě nemovitosti je sázkou na jistotu. Je tomu opravdu tak?

Investice do nemovitostí s sebou nesou řadu úskalí

Již samotné pořízení takové investiční nemovitosti není otázkou dní. Je nutné počítat s týdny až měsíci pro nalezení atraktivní investiční příležitosti. Také je nutné počítat s náklady na služby realitního makléře, právníka a náklady na případné opravy nebo rekonstrukce starších nemovitostí. V neposlední řadě si od nás stát vezme daň z nabytí nemovitosti ve výši 4 %. To je spousta peněz, které budeme muset vydat kromě samotné kupní ceny.

Jaký je výnos z nemovitostí?

Potenciál výnosů z nájmu bytu se samozřejmě liší dle regionu, ale v optimálním případě se pohybuje kolem 3 % ročně. Optimálním případem rozumíme situaci, kdy máte spolehlivého, dlouhodobého nájemníka, který řádně platí.

V případě, že dochází k časté fluktuaci nájemníků a z toho vyplývajícím výpadkům nájmu, dostáváte se na nějakých 1-2 % ročně. Což v dnešní době ani nepokryje inflaci.

Situace je trochu růžovější u komerčních nemovitostí, zejména skladovacích a výrobních prostor, kde se průměrné výnosy z nájmu mohou pohybovat kolem 6-8 %. Pro investici do těchto nemovitostí bývá ale zpravidla potřebný větší kapitál a také jsou s nimi spojeny větší starosti.

„Ale ještě přece roste hodnota samotné nemovitosti…“

Ano, v situaci dnešních rostoucích cen nemovitostí, lze počítat ještě se zhodnocením v podobě nárůstu tržní hodnoty takovéto nemovitosti. Nic ale neroste do nebe a mnoho indikátorů již naznačuje, že ceny nemovitostí, a to zejména ve větších městech se již blíží svým maximům. Vzpomeňme na situaci před zhruba deseti roky, kdy hypoteční a následná finanční krize způsobily propad cen nemovitostí až o 30 %. A takový propad, to je pořádná rána pro vaši investici do nemovitostí.

Pokud se pro investici do nemovitosti stejně rozhodnete, je lepší ponechat tuto investici na dobu nízkých, „krizových“ cen, a nikoliv pumpovat peníze do realitní „bubliny“, která může kdykoliv splasknout a s ní i cena vaší nemovitosti.

Starosti a průběžné výdaje

Máte-li dlouhodobého nájemníka, který platí řádně a včas, spousta nákladů (na vyhledávání nových nájemníků, opravy škod atd.) vám sice odpadá, ale stále jsou zde náklady, které platíte i tak. Musíte platit daň z nemovitosti, musíte přispívat do společného fondu, pokud jde o bytový dům, a pojištění nemovitosti také něco stojí.

Střídají-li se vám nájemníci jako na běžícím páse, sem tam někdo nezaplatí nebo neustále řešíte poškozené vybavení bytu, jste na tom ještě o poznání hůře.

Ukončení investice

Potřebujete znenadání investované peníze na něco jiného? Ano, nemovitost můžete prodat.

Nejprve ale budete muset najít na trhu konkrétního zájemce, shodnout se na prodejní ceně a čekat, zda kupující skutečně a včas kupní cenu uhradí.

V dnešní době vysokých cen nemovitostí bychom alespoň my preferovali spíše jinou formu investic. Takovou investici, která s sebou nenese velké množství starostí, vedlejších nákladů a na druhou stranu přináší atraktivní a pravidelný výnos. Jako příklad můžeme uvést aktuálně nabízenou emisi korporátních dluhopisů s výnosem 7 % p.a. (před zdaněním)více info zde.

Zaujal vás článek? Podělte se…