Před několika lety jsem psal, proč je podle mého názoru, vlastně dobrý nápad nějakou formou sledovat své finance a co si z toho vzít. Také jsem v uvedeném článku lehce přiblížil, jak jsem to dělal v roce 2014.

A dnes bych touto první, seznamovací částí, rád začal pohled trochu detailnější a jak to dělám dnes, v roce 2018 a proč mi pořád dává smysl sledovat svoje finance.

Když se už stane, že s někým osobně probírám tohle téma, dost často dostávám zpětnou vazbu na moje “vychvalování” hlídání financí.

Zpravidla to je styl –  “já mám málo, tak nemám co hlídat”, nebo “to zabírá moc času a já to nechci řešit”.

Chápu, že ne každý to chce řešit. Ale myslím si, že “každý by měl”. Minimálně by měl zkusit nějaký měsíc sledovat svoje finance a pak se rozhodnout, jestli to pro něho má smysl, nebo nemá.

Já plně respektuji obě varianty. Prostě a dobře – “každý svého štěstí strůjcem”.

Osobně si myslím, že je absolutní nesmysl řídit se heslem “já nemám co sledovat”.

Naopak – když mám něčeho nedostatek, měl bych si to rozebrat a zanalyzovat, co s tím vlastně dělat a kde by mohl být ten příslovečný “zakopaný pes” a jak z toho co nejlépe ven.

Ono, když máte příjem měsíčně v desítkách tisíc, vydaná tisícovka asi nebude až takový problém, jako když máte příjem v jednotkách tisíc.

Velmi obecně řečeno samozřejmě.

Sledovat svoje finance by měl každý, i když momentálně nemá problém a jeho příjmy pokrývají jeho výdaje a v ideálním případě ještě zbývá.
To je naopak ten nejlepší čas začít, protože vás “netlačí bota”.

Rozhodl jsem se, že se budu snažit vám přiblížit moje “workflow” sledování financí a jak vlastně uvažuji a spravuji své finance.

Ale nebojte, žádné návody na investování tam nebudou, protože do dnešního dne investuji zpravidla pouze do svých projektů, protože komu věřit víc, než sám sobě že jo

Víceméně vše bude z pohledu “běžného pracujícího občana” a ne “zazobanýho podnikatele, kterej neví co s prachama”.

Vzhledem k obsáhlosti a snaze co nejvíce přiblížit můj systém práce, jsem se rozhodl z toho udělat takový “miniseriál” jednotlivých kapitol, protože je mi jasné, že někdo by třeba využil jen některou část a nemusí ho zajímat například “nastavení rozpočtů”, nebo část jiná.

Dnes tedy bude taková “seznamovací část” obecná

A jak to tedy dělám já?

Přiznávám, na hlídání financí, respektive jejich sledování jsem si vypěstoval tak trochu, z pohledu některých přátel a známých “úchylku”.

Ale jsou i horší neřesti myslím si

Takže … Hlavní změna u mého vedení financí proběhla v tomto roce (2018) odchodem od specializované aplikace, kterou jsem používal na iPhonu / iPadu (MoneyWiz, existuje verze i pro Windows a Android, ale s těmi nemám zkušenost).

Aplikace je to povedená a s klidem doporučím její využití, protože jsem ji používal několik let.
Ale já chtěl trochu něco víc, nebo možná “jiného”.

Stejně jako je výše příjmů u lidí rozdílná, tak i na sledování svých financí má každý trochu jiné nároky.

A mě už moc nebavil ten “nalajnovaný systém” a chtěl jsem něco osobnějšího, co bude více vyhovovat mým nárokům a potřebám.

A tak jsem jednoho dne sedl k počítači a začal tvořit systém pro sebe na míru.

Skončil jsem u tabulky.

A vzhledem k tomu, že používám jak zařízení s iOS (iPhone, iPad), tak i notebook s Windows a stolní iMac s MacOS, chtěl jsem něco tak trochu “multiplatformního”.

Takže tabulka od Google, respektive v Google Apps.

Poslední roky, možná i díky mým přechodům mezi zařízeními jsem si zvykl, pokud to jde samozřejmě, co nejvíce využívat právě aplikace od Google, protože nejsem až tolik vázaný na jednotlivé platformy na kterých zrovna pracuji.

Proto tedy rozhodnutí padlo na tabulku v Google Apps.

Proč jsem utekl od specializované aplikace

Rychlost zadání byla bezproblémová, stejně jako většina nastavení a “personalizace”.

Aplikace umí bez problémů nastavit a sledovat “Rozpočty”, ale třeba mně osobně chyběl takový výhled do budoucna, kdy chci vědět, co se stane “když”.

Třeba v poslední verzi to už umí, nevím, ale řekl bych, že na tohle použití přeci jen není tak úplně stavěná.

Na co takový pohled do budoucna ptáte se?

Třeba bych rád viděl, co se stane, když příští měsíc vydám nějakou částku a jak to ovlivní můj stav financí třeba v listopadu toho roku.

A nebo třeba, když si chci modelovat situaci, že v řádu několika měsíců mi bude přicházet určitá částka ,nebo naopak bude mít tato platba výpadky (třeba vrácené půjčky od lidí, platby za prodeje zboží, apod.)

Možná nevím jak to správně popsat, aby bylo úplně jasno o co mi jde.

Prostě modelovat různé pohledy na vývoj financí.

Tento postup se mi v průběhu několika let podnikání poměrně dost osvědčil, protože mi pomohl se rozhodnout podle mého pro nejlepší časy financování potřeb. Tak proč nezkusit použít podobný model u soukromých financí.

Ale samozřejmě jsou věci, které naplánovat nelze, řekněme “nenadálé výdaje”. Ale i tam se mi docela možnost rychlého pohledu do budoucna vyplatila a ulehčila mi “trápení s utrácením”.

To jsem možná neřekl, ale nerad utrácím těžce vydělané peníze

A možná proto jsem docela ujetej na sledování kam jdou mé finance a jak na tom budu, “když” …

Domnívám se, že sledovat svoje finance by měl každý, i když momentálně nemá problém a jeho příjmy pokrývají jeho výdaje a v ideálním případě ještě zbývá.

Právě to je podle mého ideální čas začít, protože vás nic netlačí a tak můžete prozkoumat kam všude a za co jdou vaše peníze.

Já začal před lety taky ne z “akutní potřeby”, ale bylo nutno se tenkrát, díky velké životní změně v tom tak nějak rychle zorientovat a nastavit si vůbec nějaký systém fungování člověka.

Do té doby jsem, upřímně řečeno, řešil jen “firemní peníze” a ty soukromé v podstatě vůbec.

Ale o to větší možná bylo potom překvapení, kde se dá ubrat a kde naopak přidat.

A začalo mě to bavit.

Ono když se vám najednou začne, i když třeba jen trochu, finančně lépe dařit, začnete být o dost spokojenější a klidnější.

A to podotýkám – bez “utažení opasku”!!

Tak to by bylo asi na úvod vše a v dalším příspěvku se pokusím dívat už trochu detailněji na jednotlivé postupy, jak to celé dělám já.

Pokud byste měli dotaz, svůj pohled na sledování financí, nebo něco jiného, klidně napište a klidně třeba jen “soukromě” pomocí kontaktního formuláře.