Až 57 % Čechů si rozhodně neláme hlavu s nějakým sestavováním vlastního rodinného rozpočtu. Vyplývá to z velkého národního testování finanční gramotnosti. To je ale cesta do pekla.

„Většina lidí má tendenci své příjmy nadhodnocovat, přesně naopak to ale máme s výdaji. Ty totiž doslova přeceňujeme,“ říká Eva Krhovská lektorkou a členkou realizačního týmu projektu Finanční gramotnost do škol, který je jednou z klíčových aktivit yourchance.cz.

Mýtus 2: Rodinný (osobní) rozpočet rozhodně nepotřebuji

Jak si sestavit rodinný rozpočet? Třeba tak, že si spočítáte denní útratu za jídlo, pak ji vynásobíme počty dnů v měsíci. Neměli byste ale zapomenout třeba na krmení pro své domácí mazlíčky, nebo výdaje na dárky blízký. Dohromady by váš rozpočet mohl mít i 20 položek. Můžete na to jít i jinak a se svým rozpočtem dále růst. (Podrobný postup najdete v audiozáznamu pořadu.)

Otázka č. 2:
Představte si, že se na Vás obrátí vaše dospívající dcera nebo syn s žádostí o radu. Má za úkol rozhodnout o pravdivosti nebo nepravdivosti několika tvrzení a argumenty podložit každé ze svých rozhodnutí:
Auto je v rodinném rozpočtu investice.
Diskusní snídaně s podnikateli není podle Kiyosakiho principů výdaj, ale investice.
Dům je vždy výdajová položka v domácím rozpočtu.